Bogbotten anmelder

Spor (3) – Højt at flyve, dybt at falde

Lonni Carlsen

I det afsluttende bind af trilogien om Billes desperate kamp for at genfinde sin mor, trykker Sophie Souid speederen i bund og afkræver den største koncentration hos læseren, der vil vide, hvordan mysteriet ender.

Kommunemanden skævede til den mappe med papirer, han havde bladret i, og som nu lå ved siden af ham på sofaen. “Bille, du var der. Du så det ske. Du bliver nødt til at være her i nuet og begynde at acceptere virkeligheden, som den er.”
“Hvad taler du om? Mener du på Livø?”
Kommunemanden rystede på hovedet og tog en dyb indånding, før han fortsatte. “Nej, Bille. Jeg taler ikke om hændelserne på Livø. Jeg taler om…at din mor er død.”

Dette er tredje og desværre også sidste bind i den hæsblæsende krimiserien om 12-årige Bille, der kastes ud i et forsøg på at opklare et mysterium, der langt overgår noget, han nogensinde har prøvet før.

Det hele startede tre dage tidligere. Mor forsvinder, en sen aften, da hun går i Netto efter mælk til kaffen. Bille, der aldrig har prøvet at stå på egne ben, må mande sige op og starte en eftersøgning efter mor. Umiddelbart burde det være let, da mor jo arbejder som rengøringsassistent på rådhuset, og derfor måske har taget en ekstra vagt. Men på rådhuset har de aldrig hørt om hende, og så er gode råd dyre.

Ikke nok med at mor er som sunket i jorden. Det viser sig også, at der er mystiske agenter efter Bille. Hvad de er efter, har Bille ingen ide om. Og sådan starter en vilde skattejagt. Bille jagter spor efter sin mor og bliver samtidig jaget vildt. 

Sporene efter mor leder Bille til Livø, hvor han hvivles ind i en mystisk sag om en livsforlængende eleksir. Bille klarer sig med nød og næppe væk fra øen med livet i behold.

I tredje bind har Bille opsnappet et spor efter mor i Sønderjylland. Han sejles væk fra Livø af en frømand, der viser sig at være hans far. En far Bille altid har drømt om at lære at kende, men aldrig har turdet håbe på at finde. Og nu er han der, men som alle andre forhold i Spor-bøgerne er det umuligt at gennemskue, om faren er én af de gode, eller om han arbejder for dem, der er ude efter Bille.

Det gælder om at holde tungen lige i munden, hvis man skal sikre sig, at man får det hele med.

Når Bille til Sønderjylland? Finder han sin mor? Hvad er det egentlig hun har taget? Og fra hvem? Hvem er med Bille, og hvem er imod? Spørgsmål og forviklinger er der mange af igennem alle tre bind af Spor, men det hele intensiveres her i det afsluttende bind. Det gælder om at holde tungen lige i munden, hvis man skal sikre sig, at man får det hele med. 

Bogbottens anmelder, Bodil Christiensen skrev i sin anmeldelse af Spor 1 – Den der hvisker, lyver følgende forudsigelser om serien: 

“Det er en serie, der nok skal få mange læsere.
Det er en serie, der tør være uhyggelig og mørk.
Det er en serie, der er nutidig og med en hovedperson, man gerne vil følge.
Det er en serie, der vil være anbefalelsesværdig til selvstændig læsning på mellemtrinnet.”

Bodil fik ret i alle sine forudsigelser. Makkerparret Sophie Souid og Claudia Bille Stræde har formået at skabe et brag af en  krimiserie, hvor tekst- og billedsiden i den grad står skarpt og komplimenterer hinanden. Vi er mange, der har heppet på Bille i hans desperate kamp mod det onde, og krydset alt hvad vi kunne krydse i håbet om, at det hele nok skulle gå op i en højere enhed til slut. Det har han fortjent!

 

9788762745445
9788762745445
9788762745445

Spor (3) – Højt at flyve, dybt at falde

Nye BOGANMELDELSER
9788702438123
9788702438123

Bogbotten anmelder

Landet uden skyer (2) – Regnmageren

9788702446593
9788702446593

Bogbotten anmelder

Læs selv Jasseminho – En ny sport

9788727277448
9788727277448

Bogbotten anmelder

Bare numser i badeland

9788702364378
9788702364378

Bogbotten anmelder

Historien om ingen

Nyt på IBBY BLOGGEN
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Design uden navn (1)
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Mindeord om Torben Weinreich

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER