Bogbotten anmelder

Månetårnet (1) – Tyven

Portrætfoto af Betina Falsing

Månetårnet – Tyven er dejlig letlæst, velskrevet fantasy i en smuk indpakning, der signalerer fare, fejder og fællesskab, som vil gøre lykke på ethvert bibliotek.

Bren er en stor forældreløs dreng, der ernærer sig ved at trælle i en landsby, hvor der ikke er plads til typer som ham. Han muger ud blandt dyrene, ligesom han sover- og deler mad med dem. Alligevel er han heldig, for andre fattige og forældreløse folk bliver smidt på porten, da byen kun kan honorere etablerede familier med henblik på mad og bolig.

Hans liv ændrer sig pludseligt, da byens fredssten forsvinder, og magikeren Wurm den Sorte og hans hær af døde er vendt tilbage. Bren bliver udvalgt til at opsøge Månetårnet, hvor Wrun opholder sig for at få stenen retur. Udvælgelsen er dog ikke en ærefuld gave, men en konstatering af, at han er overflødig og udstødt.

”Du er ingenting, fortsætter Noran. Hvis du dør undervejs, har du ikke mistet andet end dit sølle liv. Og det var alligevel ikke noget værd.”

Bren accepterer omstændighederne med et håb om at vende tilbage til landsbyen med fredsstenen og indgå som et ligeværdigt medlem af byens befolkning.

Bren drager afsted og får undervejs følgeskab af en pige, som han på et tidspunkt oplevede blive smidt ud af byen på grund af tyveri. Sammen drager de to mod Månetårnet, eller set med intertekstuelle briller, begiver de sig mod Mordor. Referencerne til Tolkiens mesterværk Ringenes Herre er mange, og en flabet dværg tilslutter sig duoen i bind to.

En spændende og brutal historie

Rød Læseklub henvender sig til børn og unge i alderen 9-13 år, og den er skrevet i lix 19. Historien er fra begyndelsen utrolig spændende og også brutal. Brutaliteten bidrager her til spændingen, og også til en respektfuld henvendelse til målgruppen, som fortjener at blive taget alvorligt og ikke at bliver pakket ind i et misforstået ønske om at skærme barnet fra livets grimme sider.

Alineas Læseklub-serie har et ønske om at levere læsebearbejdet litteratur med smæk på fortællingen og med indhold, der matcher barnets alder. Serien Månetårnet i rød læseklub lever i høj grad op til den formålsparagraf og dette især, hvis man er vild med fantasy, der læner sig op ad den helt store fortælling om Ringenes Herre. Månetårnet – Tyven er dejlig letlæst, velskrevet fantasy i en smuk indpakning, der signalerer fare, fejder og fællesskab.

Foruden den stærke appel til barnet som læser, formår Bødker også at levere godt skrevet litteratur.

Månetårnet – Tyven er skrevet af Benni Bødker, som har etableret sig som en forfatter, der med sit forfatterskab taler ind i læselyst og motivation, idet han skriver bøger, der er medrivende fra første side. Foruden den stærke appel til barnet som læser, formår Bødker også at levere godt skrevet litteratur.

Læsebearbejdelsen i Månetårnet – Tyven tynger ikke historien, og på trods af spændingsniveaet og læsevenligheden, er der temaer om anderledeshed, eksklusion og intertekstualitet på færde, og bøgerne er et rigtig godt bud på en supergod fantasyserie.

Månetårnet er en serie, som vil gøre lykke på ethvert bibliotek.

Månetårnet er en serie, som vil gøre lykke på ethvert bibliotek. Som bibliotekar vil jeg nyde at få øje på den, når jeg står med et barn, der udtrykker læseulyst… eller bare står med et barn, der skal have en hurtig litterær oplevelse, som kan være begyndelse på mange flere.

 

Forsiden til Månetårnet (1) – Tyven
Forsiden til Månetårnet (1) – Tyven
Forsiden til Månetårnet (1) – Tyven

Månetårnet (1) – Tyven

Nye BOGANMELDELSER
The Hunger Games – Solopgang over høsten
The Hunger Games – Solopgang over høsten

Bogbotten anmelder

The Hunger Games – Solopgang over høsten

9788702433036
9788702433036

Bogbotten anmelder

Den gamle mand og sælen

9788702449648
9788702449648

Bogbotten anmelder

Uløste mysterier fra hele verden

Det store gulerodskup
Det store gulerodskup

Bogbotten anmelder

Det store gulerodskup

Nyt på IBBY BLOGGEN
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Bogbotten søger nye redaktører

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Resumé

Nye bøger i maj 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Kommentar

Næstforperson i IBBY: “Vores demokrati er bygget på bøger”

Af Sophie Fuglesang
Nye BØGER
9788743611752
9788740030587
9788727230269
9788793947917
9788793947924
9788793947931
9788793947955
9788793947962
9788743611745
9788743608691
9788776381325
9788785341648