Bogbotten anmelder

Hvordan vil du redde kongeriget?

Portræt af Bodil Christensen

Dette en vælge-bog. Vi er i landet med Mørkskov, Øgleøen, Trynehøj, Poteborg, Egetop, Vulkanbjerget, Søndersumpen, Frostfjeldet og Bakkelandet og får til opgave at redde kongeriget. Det sker for læseren i godt samarbejde med en lille nuttet tyv, der kan undslippe fangehullet, hvis han redder kongeriget.

Første opslag viser en lang række ting, der kan forberede en godt til rejsen. Her må man vælge en ting at øve sig i, inden turen går videre. Valget står mellem styrketræning, låsedirkning, forklædning, boksning, knivkast eller middagslur.

Derefter går turen videre til Poteborg, hvor man skal vælge en god taske til at have alt i. Her kan man vælge mellem en skattekiste, en køjesæk, en skovturskurv og mange andre muligheder. Hvad vil man helst have med?

Så følger mange andre valg. Hvilken kniv vil man få brug for? Hvilken kappe? Hvilken transportform? Der kommer mange valg inden den lille tyvekat og læseren er nået frem til troldmandens tårn.

”Ude er godt, men hjemme bedst” – siger katten efter endt mission. Og så er der hyldest og alt  godt til kongeriget.

Det er en virkelig god bog at læse og tale om. Tegningerne er klare og giver masser af detaljer. Hvad skal man vælge? Det kommer jo an på så meget. Her kan man få man samtaler om disse valg.

Bogen er udgivet på forlaget Forlæns, der er et lille forlag, som særligt har fokus på billedbøger.

Forsiden til Hvordan vil du redde Kongeriget?
Forsiden til Hvordan vil du redde Kongeriget?
Forsiden til Hvordan vil du redde Kongeriget?

Hvordan vil du redde Kongeriget?

Nye BOGANMELDELSER
Forsiden til Margrethe Vestager fortæller om politik
Forsiden til Margrethe Vestager fortæller om politik

Bogbotten anmelder

Margrethe Vestager fortæller om politik, magt og stemmer, der tæller

Forsiden til Byen ved siden af
Forsiden til Byen ved siden af

Bogbotten anmelder

Byen ved siden af

Labyrint – Dræberklovn i Tivoli
Labyrint – Dræberklovn i Tivoli

Bogbotten anmelder

Labyrint – Bedstemors hævn og Dræberklovn i Tivoli

Et mystisk lys i Bluebell
Et mystisk lys i Bluebell

Bogbotten anmelder

Et mystisk lys i Bluebell

Nyt på IBBY BLOGGEN
Nyt fra IBBY Danmark

Bogbotten skal videreudvikles

Af Christian Bach
Anbefalinger

Anna Karlskov Skyggebjergs største læseoplevelser i 2024

Af Anna Karlskov Skyggebjerg
Interview

Bogåret, der gik: Lene Ewald Hesel

Af Lene Ewald Hesel og Christian Bach
Resumé

Resumé – Nye bøger i december 2024

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER