“For når William ikke spiller fodbold, så samler han på fodboldkort og fodboldblade. Faktisk tør han godt sige, at han ved ALT om alle spillere, der er med til VM: (…) Sådan ligger William for sig selv og øver og øver. Han ved egentlig ikke hvorfor, han synes bare, det er sjovt at vide alt om alle. I det samme ringer mors telefon i køkkenet.”
William Larsen på landsholdet er en billedbog om unge otteårige William Larsen, der går vildt meget op i at samle på fodboldkort. Hans far skal til Sverige for at se VM-finalen i fodbold mellem Peru og Danmark. Meget fiktivt, men ret fint. På en helt uventet måde kommer William Larsen med i truppen, fordi han forveksles med en anden (og voksen) fodboldspiller med samme navn. Nu kommer William Larsen op mod de store og voksne spillere, men det ender heldigvis godt.
Det er en billedbog, der fortæller om fodbold, men først og fremmest er det en hyldest til nørderne og de videbegærlige drenge og piger, der kan samle på viden om eksempelvis fodboldspillere og fodboldkort. Eller noget helt andet eller tredje.
Illustratoren hedder Martin Jørgensen, men det er altså ikke fodboldlegenden fra Djursland og AGF, Martin Jørgensen, men en illustrator der også har dette fine navn.
Illustrationerne er klare (rød-hvide – og blå) og med William Larsen som en storøjet og otteårig dreng på en kæmpestor fodboldbane.
Thomas Skov har selv sagt, at han selv dagdrømte om landsholdet, da han var dreng. Her er hans drøm udlevet af William Larsen. Man skal jagte sine drømme, så går de måske i opfyldelse. Og så er det først og fremmest vigtigt, at glæde sig over fodboldspillet lige præcis på det niveau, hvor man selv er.














