Bogbotten anmelder

Thit og Suleima

line-froemann-ehlers-scaled-1.webp

Thit og Suleima er allerbedste venner og har virkelig mange sjove oplevelser sammen.  

I Thit & Suleima deler en mus, der ikke vil deles vil Thit SÅ gerne have et kæledyr, og måske kan hun faktisk skaffe en kattekilling fra den gård, hvor Suleimas kat er fra? Pigerne forsøger (uden de voksne ved det), men der er ingen killinger at få. Til gengæld er landmanden helt okay med, at de tager den levende mus med, som de finder i en fælde. Men hvis mus er det så? Det har pigerne svært ved at blive enige om, men i sidste ende viser det sig, at musen faktisk slet ikke gider ejes af nogen. Til gengæld bliver de voksne så bange for den løse mus, da de ser den, at de bliver enige om, at det måske er en god idé at anskaffe sig en kat.

I Thit & Suleima kan ikke tænke på andet end slik bliver Thit og Suleima enige om, at de har så meget lyst til slik, at de bliver nødt til at finde en måde at tjene nogle penge på, så de kan købe noget. Det er bare ikke så nemt, når man ikke er så stor endnu. Heldigvis er Suleimas storebror Safi helt okay med at overgive sin avisrute til pigerne. Det er bare ikke helt så nemt med de aviser, især ikke når det blæser så meget, at næsten alle aviserne blæser væk. Alt løser sig dog til sidst, og pigerne ender med både at få penge for avisruten af Safi, der har dårlig samvittighed, og af landmanden, som gerne vil have de sidste aviser til sine høns.

Bøgerne om Thit og Suleima er et par virkelig fine højtlæsningsbøger

Bøgerne om Thit og Suleima er et par virkelig fine højtlæsningsbøger og vil også være utroligt velegnede til den overgang, der godt kan være lidt svær at balancere, hvor man som forældre går fra at læse billedbøger højt til at kunne nå en lidt længere historie. 

Angelico Inigos fine streg bærer næsten præg af tegneseriestil og er fyldt af farvespræl. / Fra “Thit og Suleima deler en mus, der ikke vil deles”, illustration © 2025 Angelica Inigo og Gyldendal

I form minder stilen lidt om Renée Toft Simonsens bøger om Tiberius Tudefjæs, der ligesom disse har en art billedbogsformat, men er præget af noget mere tekst i forhold til illustrationer. 

Forfatter Sanne Munk Jensen kender vi mest fra ungdomsbøger, hvor hun har mange virkelig skønne romaner bag sig. Hun kan noget med hverdagsrealisme, som også går igen i bøgerne om Thit og Suleima. 

Illustrator Angelica Inigo kender vi fra rigtig mange forskellige udgivelser, men blandt andet billedbøgerne om Familien Fisker og Far & Papa er gode eksempler på den levende, farverige streg hun har. 

Makkerskabet mellem Sanne Munk Jensen og Angelica Inigo er en genistreg i sig selv.

Makkerskabet mellem Sanne Munk Jensen og Angelica Inigo er en genistreg i sig selv. Sanne Munks utroligt fine hverdagshistorier, som alle børn vil kunne genkende sig selv i, komplementeres så fint af Angelica Inigos fantastiske illustrationer med spræl på farverne, masser af mimik i ansigterne og den herlige, næsten tegneserieagtige tegnestil. 

Der er masser af mimik og gode ansigtsudtryk til at understrege fortællingen. / Fra “Thit og Suleima kan ikke tænke på andet end slik”, illustration © 2025 Angelica Inigo og Gyldendal

Alt i alt er der tale om et par i særklasse skønne højtlæsningsbøger, der vil glæde mange børn såvel som voksne; for lige så skøn historierne er at lytte til, lige så gode er de også at læse højt.

Denne anmelder klapper i hænderne og krydser fingre for mange flere historier om Thit og Suleima. 

Thit og Suleima kan ikke tænke på andet end slik
Thit og Suleima kan ikke tænke på andet end slik
Thit og Suleima kan ikke tænke på andet end slik

Thit og Suleima kan ikke tænke på andet end slik

Thit og Suleima deler en mus, der ikke vil deles
Thit og Suleima deler en mus, der ikke vil deles
Thit og Suleima deler en mus, der ikke vil deles

Thit og Suleima deler en mus, der ikke vil deles

Nye BOGANMELDELSER
Som om vi var en lykkelig historie
Som om vi var en lykkelig historie

Bogbotten anmelder

Som om vi var en lykkelig historie

Hvid solsort
Hvid solsort

Bogbotten anmelder

Hvid solsort

Sort Hest og Hvid Hest rydder op
Sort Hest og Hvid Hest rydder op

Bogbotten anmelder

Sort hest og Hvid hest rydder op

Ræven og Dragen
Ræven og Dragen

Bogbotten anmelder

Ræven og dragen

Nyt på IBBY BLOGGEN
Litteraturnyt

Appel til kulturministeren: Alle børn og unge skal have ret til at blive læsere

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark laver AI-retningslinjer

Af Christian Bach
Resumé

Nye bøger i marts 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Litteraturnyt

Salget af børne- og ungdomsbøger steg markant i 2024

Af Christian Bach
Nye BØGER