Bogbotten anmelder

Siri – Miraklernes mester

Portræt af Bodil Christensen

”En af mændene grinede, men holdt hurtigt op. De andre mænd så alvorligt over på Swarta. De kendte ham godt nok til at vide, at den dreng ikke var normal. Ordene var sagt.”

Swarta er kongesøn, han har et kompliceret forhold til sin far, og nu vil han ud for at finde veninden Siri, pigen, der er forsvundet med et slaveskib. Sammen med sin bror Harja tager Swarta på et farligt togt mod Rom, hvor de leder efter Siri.

Det er historikeren Jeanette Varberg, der har skrevet børnebogen her. Hun er museumsinspektør ved Nationalmuseet, arkæolog og en fremragende formidler af historie i en række podcast. Hun har skrevet fagbøger og voksenbøger, og nu har hun påbegyndt denne serie om Siri og Swarta.

Siri – Miraklernes mester foregår i jernalderen, og da Swarta og Harja kommer til Rom, så er det et Rom med gladiatorkampe, overdådige paladser, martyrer og nogle kristne, der samles i al hemmelighed. Swarta og Harja leder efter Siri gennem hele Rom og gennem hele dette bind to i serien.

Til sidst i bogen er der en historisk redegørelse for tiden, hvor Romerriget var verdenshistoriens største slavestat. Mere end 100 millioner slaver blev købt eller solgt langs rigets grænser. Det overstiger langt den slavehandel, der senere kom i det 17., 18. og 19. århundrede i trekantshandelen mellem Europa, Caribien og Amerika. Uheldige slaver kunne ende i arenaen foran 50.000 tilskuere, der så kunne se kampen mellem løver og slaver, – eller mellem gladiatorer og vilde dyr. Nogle slaver kunne blive frikøbt, hvis de havde særlige evner inden for håndværk eller helbredelse.

Efter den korte historiske oversigt er der et par sider med alfabetisk ordnede opslag over Siris verden. Her kan man se, hvad en amulet er. Andre opslagsord er Colosseum, Isis, Julia Damna, Katakomber, legionær og læge-alant. Man kan også se, hvordan man laver fiskesovs.

Peter Bay Alexandersen har illustreret med en række helsidesbilleder og vignetter. Bay Alexandersen har en fin og følsom streg, der kan få læseren bragt tilbage til jernalderen. Jeanette Varberg har forstået at finde balancen mellem jernalderens tid og nutidens læsere. Hun formidler også her på fremragende vis.

… vildt spændende på den historisk korrekte måde.

Det er en historisk roman til børn, og den er vildt spændende på den historisk korrekte måde. Det er en historisk roman, der også er en fortælling om venskab, loyalitet og kærlighed. ”Når man læser bøger, bliver man klog på en smuk måde”, – det gælder også her.

Forsiden til Siri – Miraklernes mester
Forsiden til Siri – Miraklernes mester
Forsiden til Siri – Miraklernes mester

Siri – Miraklernes mester

Nye BOGANMELDELSER
9788702427257
9788702427257

Bogbotten anmelder

Youtube-detektiverne – Dyretyven

9788762746053
9788762746053

Bogbotten anmelder

Tulle vil ha’ luksus

9788702413229
9788702413229

Bogbotten anmelder

7. A

9788702446166
9788702446166

Bogbotten anmelder

Troldenes tid – Drengen i maskinen

Nyt på IBBY BLOGGEN
Hæder og priser, Nyt fra IBBY Danmark

Årets vigtigste (og måske eneste) børnelitterære formidlerpris

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
576229375_1587968772570657_5606467293573738516_n
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Design uden navn (1)
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER