Sallys far har været flittig. Med stor kraftanstrengelse og fantasi har han rimet sig igennem HELE alfabetet med små anekdoter om alt det han bare elsker, elsker, elsker, og selvfølgelig også de få ting, der bare er SÅ meget nederen!
“Kylling, karrysild og koteletter i fad,
buffet er verdens bedste aftensmad.
Skinke, sovs og sodavand med brus,
det er sandelig bedre end bussemænd og grus”.
B står for buffet, og ved et overdådigt tag-selv-bord formet som et stort B står Sallys far og opremser al den mad, han elsker at spise i en buffet. Og det er ikke småting: Der må gerne være pølser, pizza, pomfritter, flæskesteg, fiskedeller, flødekartofler og alt muligt andet at vælge imellem. Sallys far har allerede skovlet sin tallerken fuld af mad, mens Sally står med et enkelt stykke pizza på sin tallerken og lytter koncentreret til sin fars enetale.

G står for gør-det-selv. Der er ingen tid til snak. Sallys far sidder på knæ iført tanktop og værktøjsbælte og forsøger at samle et lille bord. Med høreværnet på plads og tungen stikkende ud af den ene mundvig klør han på med både boremaskine og gaffertape. Det ser ikke let ud, og Sally, der lige er kommet hjem fra skole, står da også måbende i døråbningen og knuger knoerne helt hvide om stropperne på skoletasken, mens hun tænker på al den ravage, hendes far kan nå at skabe, inden han er tilfreds med jobbet.
Med sin sædvanlige topspeed-energi hiver Sallys far læseren med gennem sine proklamationer, erindringer og erfaringer
Med sin sædvanlige topspeed-energi hiver Sallys far læseren med gennem sine proklamationer, erindringer og erfaringer i Sallys far kan alle bogstaverne. Alle bogstaver får en tur. Vi møder bl.a. de top-tarvelige og mellemlede chefer under C, den skrækkelige mandeinfluenza under M, den store kærlighed til alverdens oste under O og den eventyrlige frihed, når weekenden endelig indtræffer under W.
Har man forventninger om, at denne bog er en ABC, hvor hvert enkelt bogstav bliver foldet ud – eksempelvis ved brug af allitterationer over et givent bogstav a la Halfdan Rasmussens “Bennys bukser brændte” – bliver man skuffet. Allitterationer er der nok af, men ikke nødvendigvis nogen, der begynder med det bogstav, der rimes over.
Til gengæld får man en hæsblæsende tour de ABC, hvor Thomas Brunstrøm på tekstsiden og Thorbjørn Christoffersen med sine forrygende, detaljeorienterede illustrationer fastfryser oplevelser, tanker og erindringer, der insisterer på læserens opmærksomhed på hvert enkelt opslag.
Sallys far kan alle bogstaverne er et sikkert hit – både hos den voksne, der læser højt, og hos de små, der lytter med. Har man planer om at indkøbe bogen til skolebiblioteket, kan man med fordel købe et par eksemplarer på én gang, for der vil blive rift om den – ligesom der er om alle de andre gode bøger om Sally og hendes kugleskøre far.














