Læsetræning og læserutine får man først og sidst ved at øve sig. Man bliver en læser, hvis man læser meget. Derfor er seriebøger et fremragende valg, når man skal blive en rutineret læser, og derfor er det en glæde, at der findes gode, spændende serier med gode fortællinger for børn. Krimier er en særlig undergenre her, og Øen er en serie, der indtil videre er i to bind, men der kommer flere, og tak for det.
Serien følger søskendeparret Silas og Mathilde, som bor småt med deres mor og deler værelse – en hverdagsrealistisk ramme, der hurtigt brydes, da de beslutter at tage ud til Ahrimans Ø for at finde deres forsvundne far. Allerførst i begge bøger møder man et kort over øen med skov, havn, bakker, et aflukket reservat og et faretruende fyrtårn. Kortet fungerer glimrende som læseunderstøttende element, der giver overblik over de mange farlige ruter, børnene sendes ud på.
Den første bog i serien, Manden i fyrtårnet, indledes helt klassisk med en situation, hvor Silas er på spejderlejr. En lejr, han kun er med på, fordi han har forfalsket sin mors underskrift. Hun tør ikke sende ham ud i skoven. Silas er fjorten år, så det forekommer en anelse overbeskyttende fra moderens side, men selvfølgelig er der en grund til det.
Silas, Mathilde og deres mor bor ganske småt i en lejlighed, hvor Silas og Mathilde må dele værelse:
“Inde på den anden side af forhænget kunne han se lyset fra Mathildes sengelampe. Det var endnu en ting, der var med hans mor: at han skulle dele værelse med sin lillesøster. Ingen af de andre i klassen var nødt til at dele værelse med deres små søskende.”
Sådan får man lidt at vide fra realverdenen, før eventyret og mysteriet begynder, da Silas og Mathilde tager ud på Ahrimans Ø for at finde deres far, som de ikke har set i mange, mange år. Så sker der noget. Og klassisk i en seriebog ville bogen slutte med at alting bliver opklaret. Her slutter bogen således:
“Hvad foregår der på øen? Hvordan er Bruno blevet en varjærv? Og overlever Silas og Mathilde mødet med de vanvittige øboere? Læs videre i anden bog i serien: Kvinden med de to hoveder.”
Og det gør vi så!
Der er masser af fart, spænding og uhygge, og sproget er handlingsrettet og særdeles læsbart. Det er en serie, der vil blive læst. Den er uhyggeligt spændende, og så handler den ikke kun om at finde den forsvundne far, den handler også om at finde sig selv.
Forfatteren er Kasper Hoff. Han har skrevet serier om gamere og har fået Orlaprisen to gange. Han er en læser-favorit. Med denne nye krimiserie om Silas og hans søster Mathilde, vil han få endnu flere læsere.
Det er en fremragende serie. Spændende. Velskrevet. Fyldt med gode dialoger og to kvikke børn.














