Bogbotten anmelder

Musse og Helium (4) – I jægerduernes klør

Portræt af Bodil Christensen

”Vil du dykke endnu dybere ned i Musse og Heliums univers? Så kan du scanne QR-koden til vores LinkTree, hvor du blandt andet kan finde vores hjemmeside, YouTube-kanal, Spotify med alle vores sange og meget mere. Er du underviser kan du også finde massevis af gratis pædagogisk materiale, som du kan downloade fra hjemmesiden.”

Sådan står der før indholdsfortegnelsen til dette bind 4 i serien om de to små mus: Musse og Helium. Det er en seriebog, der rækker ind i mange modaliteter. Her er en seriebog på 208 sider, men der er YouTube-klip, dramatiserede lydbogsversioner, undervisningsmateriale og alt muligt andet, der følger med. Det er den svenske forfatter Camilla Brinck, der står bag bogen. Hun tager læseren fint ved hånden, så man i indledningen bliver opdateret med forrige bogs plot og kriser. Her i bind fire har de to venner en vigtig mission. De skal søge efter guldosten (man er jo en mus) og ikke mindst deres forældre. I eftersøgningen har de brug for magi, og de har brug for gode venner.

Det er Shen Fei, der står for de fine helsides illustrationer, som er pastelfarvede og stemningsskabende.

Der sker meget i I jægerduernes klør, men det bliver aldrig virkelig, virkelig skræmmende, og bogen egner sig til oplægsning fra seksårsalderen og frem.

Den slutter med to sider, hvor den fiktive læser får lov at sige:

”Nej, nej, nej. Bogen må bare ikke slutte nu. Vi kan jo ikke forlade Musse, Helium og Sigge helt alene i et fangehul i jægerduernes rede. Klarer de sig?”

Og så er der en tegneserieagtig dialog mellem forfatter og læser, og på næste side står der: ”Hvordan det kommer til at gå vores små venner, kan du læse mere om i næste bog: Den sidste kamp. Så hold ud.”

Musse og Helium er et multimodalt projekt, der kan findes på papir, på lyd og på skærm. Man kan også kommunikere med forfatteren, der lover at skrive tilbage, hvis man henvender sig til hende.

Det er en fantasiverden, og det er en af de gode og venlige fantasiverdener.

Forsiden til Musse og Helium (4) - I jægerduernes kløer
Forsiden til Musse og Helium (4) - I jægerduernes kløer
Forsiden til Musse og Helium (4) - I jægerduernes kløer

Musse og Helium (4) – I jægerduernes kløer

Nye BOGANMELDELSER
9788702440478
9788702440478

Bogbotten anmelder

Monsterbogen

cover-24691
cover-24691

Bogbotten anmelder

Kun en løgn

9788740067224
9788740067224

Bogbotten anmelder

De berygtede – Mysteriet i Sortemosen

9788785406828
9788785406828

Bogbotten anmelder

Norman er uskyldig! (Nej, han er ej)

Nyt på IBBY BLOGGEN
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Hæder og priser, Nyt fra IBBY Danmark

Årets vigtigste (og måske eneste) børnelitterære formidlerpris

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Skærmbillede 2026-06-07 114952
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER