Bogbotten anmelder

Møffe og jagten på det forsvundne vand

monica-trabolt

Hunden Møffe lever det dovne liv på sin husbåd i Christianshavns kanal, men en dag indtræffer katastrofen: Al vand i havnen forsvinder! Møffe må derfor på mission med sine venner for at opklare mysteriet.

Det kan godt være, at Møffe er en doven hund, men han er der virkelig, når det gælder! Sammen med sin ven, den bekymrede husmår Eduardo, får han travlt med at redde fiskene, der er i livsfare uden kanalens vand. De to venner og den modige kanin Miriam planlægger at drage ud på en mission for at opklare mysteriet om det forsvundne vand, så de kan redde kanalen og dens beboere. Det bliver en farefuld mission, men de får hjælp af opfinderkatten Bent og hans mekaniske stylter, og den kloge høne, Victoria, der hjælper dem med proviant. På vejen møder de forskellige beboere i kanalen, men ingen ved, hvor vandet er blevet af. Men pludselig står de tre venner foran et meget højt bjerg.

Karaktererne i denne bog er interessante og trækker tråde til Peter Plys’ verden. Møffe er den kloge og godmodige leder af flokken, der fx kan forklare, hvad et akvarie og en turban er. Hans ven, Eduardo, er en nervøst anlagt og ikke særlig modig husmår, der stiller mange spørgsmål, og beundrer Møffe, som til gengæld er god til at få det bedste frem i Eduardo:

“Se! Du er modigere, end du tror, sagde Møffe. Tak, svarede Eduardo og smilte stort tilbage. Det var lige før, jeg kunne mærke, at jeg var modig.”

På den måde minder de lidt om makkerparret Peter Plys og Grisling. Kaninen Miriam er den overmodige, lidt impulsive type, der får sat skub i tingene, men også kommer galt afsted, og minder derfor om Plys’ og Grislings ven Tigerdyret.

Bogen er farverigt illustreret med flere dobbeltopslag, mange enkeltsides-illustrationer suppleret af vignetter i alle kapitler. Forholdet mellem billeder og tekst er overvejende symmetrisk med et strejf af humor og mulighed for at gå på opdagelse. Fortællingen er inddelt i 14 kapitler og byder desuden på en lille ‘Find fem fejl ’-opgave og forfatterens originale tegninger.

Bogen er skrevet i et let oplæsningssprog, der også indeholder sproglig humor, som fx når sildene råber at de er stuvet sammen som sild i en tønde, eller når rødspætten er træt af, at alle træder på den.

Den anbefales til højtlæsning for målgruppen 5-10 år, men eventyrlystne sjæle i alle aldre, der elsker missioner, fantasifulde fortællinger og humor, vil få glæde af den første bog i serien om Møffe.

Michael Katz Krefeld er en af Danmarks mest læste krimiforfattere for voksne og udgivet i 20 lande. Nu er han sprunget ud som børnebogsforfatter og -tegner med mere børnevenlige temaer som mod, venskab og samarbejde. Serien kan betragtes som en spin-off, da Møffe allerede er kendt som efterforskerens hund i Krefelds krimiserie om Ravn. Og uden at afsløre for meget, lykkes han med at løse mysteriet om det forsvundne vand.

cover-24657
cover-24657
cover-24657

Møffe og jagten på det forsvundne vand

Nye BOGANMELDELSER
9788702440478
9788702440478

Bogbotten anmelder

Monsterbogen

cover-24691
cover-24691

Bogbotten anmelder

Kun en løgn

9788740067224
9788740067224

Bogbotten anmelder

De berygtede – Mysteriet i Sortemosen

9788785406828
9788785406828

Bogbotten anmelder

Norman er uskyldig! (Nej, han er ej)

Nyt på IBBY BLOGGEN
Hæder og priser, Nyt fra IBBY Danmark

Årets vigtigste (og måske eneste) børnelitterære formidlerpris

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
576229375_1587968772570657_5606467293573738516_n
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Design uden navn (1)
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER