Bogbotten anmelder

Mig og mit monster

Portræt af Bodil Christensen

Allerede på første opslag ser man to urovækkende bjørnekløer, der med en saks klipper i noget hår. Det er Ellens hår, der bliver klippet. Det læser man på næste opslag, hvor der står:

”Jeg hedder Ellen. Jeg er snart ni år, og jeg ved godt, at mit pandehår er skævt. Jeg klippede det fordi jeg blev vred på min mor. Min far har ikke engang lagt mærke til det, så nu er jeg også vred på ham.
Når jeg er vred, er ingen i tvivl. Selv ikke far.”

Illustration fra “Mig og mit monster” / © 2025 Kasper Binzer og Gyldendal

Hvor herligt med en så rasende Ellen, der som ni-årig ikke finder sig i ret meget. Hun skal på skiferie. Det kan jo være fint nok, men da de kommer til skidestinationen, så står Camilla, fars nye kæreste, midt i sneen sammen med sin søn, Axel. Så kommer Ellens vredesmonster Frank virkelig på arbejde. Hun bliver så rasende, hun kan slet ikke styre det.

Frank er Ellens temperamonster, og han sørger i høj grad for, at hun får vist sine følelser.

Nu står Ellen på ski sammen med Axel. Det går galt, Ellen styrter, og hun får virkelig Frank sendt på arbejde overfor Axel. Det viser sig, at Axel også har et temperamonster, nemlig Lola.
Og ja, sådan går det, når to virkelig indebrændte skilsmissebørn finder sammen. Moralen er som ofte før: Det er godt at tale sammen om vreden, frustrationen og forældrenes manglende opmærksomhed.

Det lykkes fint at fortælle en historie, hvor man har lov at være rasende vred. Og så er illustrationerne virkelig vrede. Lola og Frank, de to monstre, er virkelig skrækindgydende. Og far og Camilla bør tage sig lidt sammen og tale med Axel og Ellen.

Det er en bog, man kan læse op i såvel børnehaveklassen som i børnehaven. Her er masser af afsæt for en samtale om den vrede, man ikke altid kan formulere.

Mig og mit monster
Mig og mit monster
Mig og mit monster

Mig og mit monster

Nye BOGANMELDELSER
9788762745582
9788762745582

Bogbotten anmelder

Årgang 2026 – Beruselse: Noveller

9788702426793
9788702426793

Bogbotten anmelder

Trille og Turbo (1) – Fødselsdagsfeber og en gave med poter

9788727287508
9788727287508

Bogbotten anmelder

Hans og Grete

Som sand i Sahara
Som sand i Sahara

Bogbotten anmelder

Som sand i Sahara

Nyt på IBBY BLOGGEN
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Bogbotten søger nye redaktører

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Resumé

Nye bøger i maj 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Kommentar

Næstforperson i IBBY: “Vores demokrati er bygget på bøger”

Af Sophie Fuglesang
Nye BØGER