Bogbotten anmelder

Først i aften, Kiko

Lonni Carlsen

Nogle gange keder man sig så meget, at usandsynlige venskaber kan opstå. 

“Kiko åbner langsomt sine hænder, og det lille insekt flyver op og flakser forvirret rundt foran hende.
“Hvad er du for en?” spørger Kiko.
“Øh,” siger insektet. “Kurt, jeg hedder Kurt.”
“Er du en flue?” spørger Kiko.”

Kiko keder sig og plager far, om han ikke snart har tid til at lege med hende. Desværre kan det først blive i aften, da far har masser af arbejde, han skal nå. Inden han kan komme i gang med arbejdet, skal han lige have klasket en irriterende flue, der suser forstyrrende rundt i huset. Kiko når at fange fluen og slipper den fri i haven. Måske kan den lege lidt med hende? Det viser sig dog, at fluen også har supertravlt. Med hvad kan den ikke huske, men én ting er sikkert: den skal bare skynde sig alt, hvad den kan.

Først i aften, Kiko er en vidunderlig billedbog, hvor historien om Kiko og fluen Kurt udfoldes i et tæt samspil mellem dialog og gennemillustrerede opslag, der suger læseren ind i fortællingen med en legende og levende stil i fantastiske pangfarver. Zarah Juul har stået for det hele.

Kiko er en elskelig karakter, der med masser af gåpåmod og vilje insisterer på at hjælpe Kurt med at huske, hvad det nu er, han har glemt. Det er en hjertevarm fortælling, der griber fat i den evindelige tematik om børns afsavn, når forældre har for travlt med arbejdet. Men der er også plads til håb om, at ting kan forandres. Dette er en bog om det at huske, hvad der egentlig er vigtigst her i livet, og at man en gang imellem skal huske at stoppe op, træde ud af hamsterhjulet og bare nyde, at man er i live, inden det er for sent.

Først i aften, Kiko vil gøre sig glimrende som højtlæsningsbog for de yngste elever i indskolingen. Tematikken vil for en stor dels vedkommende være ganske genkendelig. Bogen vil være et godt afsæt for en samtale, hvor eleverne både får mulighed for at sætte ord på egne oplevelser og erfare, at man ikke er alene, og at andre faktisk også kender til forældre, der har alt for travlt med arbejde.

Først i aften, Kiko
Først i aften, Kiko
Først i aften, Kiko

Først i aften, Kiko

Nye BOGANMELDELSER
9788702440478
9788702440478

Bogbotten anmelder

Monsterbogen

cover-24691
cover-24691

Bogbotten anmelder

Kun en løgn

9788740067224
9788740067224

Bogbotten anmelder

De berygtede – Mysteriet i Sortemosen

9788785406828
9788785406828

Bogbotten anmelder

Norman er uskyldig! (Nej, han er ej)

Nyt på IBBY BLOGGEN
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Hæder og priser, Nyt fra IBBY Danmark

Årets vigtigste (og måske eneste) børnelitterære formidlerpris

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Skærmbillede 2026-06-07 114952
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER