Slyngveninderne Vigga og Vilmas venskab udfordres, da de bliver uvenner; for hvordan får man sagt undskyld?
Vigga og Vilma er bedste veninder og laver alting sammen. En dag har de et frygteligt skænderi, og Vigga bliver nu tvunget ud i en rædselsfuld eventyrrejse for at finde det magiske ord, der kan gøre det hele godt igen.
Kim Fupz Aakeson er med Et rædselsfuldt eventyr kommet med en udgivelse, der kan være svær at placere. Min første tanke da jeg så den, var at det var en billedbog – men bogen er faktisk mere en graphic novel for de lidt ældre børn.
Det er første gang, Kim Fupz Aakeson og illustrator Katrine Marie Nielsen er gået sammen om en udgivelse. Katrine Marie Nielsens streg er i denne bog i tegneseriestil med en meget skæv og til tider let dyster streg. I begyndelsen af bogen er alle illustrationer i farver, men efterhånden som Vigga og Vilmas konflikt bryder ud, ændres farveskalaen til gråsort, og det holder ved, helt til konflikten løses og pigerne bliver gode venner; så kommer der gang i farverne igen.
Katrine Marie Nielsen arbejder med flere forskellige former for illustrationer. Der arbejdes både med oliekridt, stregtegninger og flere andre former blandet sammen.
Min tanke er at bogen kan være svær at formidle. Egentlig er temaet et almengyldigt og rigtig fint ét af slagsen: Problematikken i at kunne finde ud af at sige undskyld og venskab generelt. Formen på udgivelsen og den ret skæve streg vil nok afskrække nogen, men har man mod på at fordybe sig i bogen, får man en rigtig fin historie med sig om vigtigheden af det gode venskab, også når konflikterne melder sig.