Bogen om verden

Forlaget skriver

Hvordan er Jorden egentlig opstået? Har der virkelig været en tid, hvor alt var mørkt? Og hvornår kom menneskene til?

I denne reviderede og opdaterede udgave af Bogen om Verden tager Johan Olsen os med på en fascinerende rejse gennem naturvidenskabens verden. Med sin dybe fascination for naturvidenskab siger Johan: ”Vi mennesker kan ikke forstå alt, men vi kan slå ting op og acceptere verden. Takket være naturvidenskaben.” Han understreger, at der ikke findes en endelig facitliste eller sandhed, men at naturvidenskaben er grundstenen, som vores liv bygger på. Naturvidenskab er spændende, udbytterigt og kan stimulere nysgerrigheden – og så kommer der hele tiden ny viden, så vi mennesker bliver klogere på, hvordan verden hænger sammen.

Derfor udkommer Bogen om verden nu i denne opdaterede udgave, hvor de nyeste naturvidenskabelige opdagelser er med!

Den verden, vi lever i, føles ganske velkendt for de fleste af os. Vi kender til solen, bjergene, havet og de dyr, der bor omkring os. Og vi tager det for givet, at vi mennesker selvfølgelig er her på Jorden. Men sådan har det ikke altid været. Engang var her ingenting. Ingen jordklode, ingen stjerner, ingen giraffer eller rejer og slet ingen mennesker. Der var ikke engang noget lys eller noget rum. Bare helt mørkt.

Så hvordan kom vi fra ingenting til den verden, vi bor i i dag med parcelhuse, fodboldbaner, edderkopper og madpakker?

Johan Olsen forsøger at besvare dette spørgsmål i Bogen om Verden. Han forklarer om The Big Bang, der begyndte det hele, om solen og stjernerne og altings byggesten, atomerne – der er en slags legoklodser, som alle ting er bygget af. Han fortæller om tyngdekraften og de energier, der holder sammen på verden, og forklarer om det første liv, der opstod på Jorden og som langsomt og gennem mange millioner års udvikling nu er blevet til græsstrå, rødbeder og alt andet.

Denne reviderede og opdaterede udgave er en skattekiste af viden for nysgerrige sjæle i aldersgruppen 11 år og opefter.

Alderangivelse
Fra ca. 11 år
Udgivelsesdato
2. oktober 2025
ISBN
9788740095302
Antal sider
240
Format
Hardback
Nye BØGER
Nyt på IBBY BLOGGEN
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Bogbotten søger nye redaktører

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Resumé

Nye bøger i maj 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Kommentar

Næstforperson i IBBY: “Vores demokrati er bygget på bøger”

Af Sophie Fuglesang
Nye BOGANMELDELSER
9788702386745
9788702386745

Bogbotten anmelder

Manden og drengen

9788785406200
9788785406200

Bogbotten anmelder

Frankenstein

Akira og Toto (2) – Kisaragi Station
Akira og Toto (2) – Kisaragi Station

Bogbotten anmelder

Akira og Toto (2) – Kisaragi Station

smeltede_cover_v1.indd
smeltede_cover_v1.indd

Bogbotten anmelder

Da alting smeltede