Verdens vildeste mennesker

Forlaget skriver

Hvordan slipper man ud af håndjern, når man er låst inde i en kasse og sunket ned i iskoldt vand? Hvordan kan en døv komponist skabe nogle af verdens mest berømte symfonier? Og hvordan bliver en kun 14 -årig pige verdenskendt for at kaste sig ud i livsfarlige stunts?

I denne bog præsenterer Thomas Brunstrøm dig for nogle af de mest modige, vilde og helt igennem geniale personer, der nogensinde har levet. Bogen er tredje bind i den populære serie, der hidtil har budt på de spændende fortællinger om historiens mest opfindsomme skurke i Verdens vildeste banditter 1-2.

Denne gang handler det om ekstraordinære mennesker, der turde gå egne veje – dem, der satte livet på spil, trodsede alle odds og gjorde det umulige muligt. Fortællingerne er fyldt med både humor og spænding, og bogen er rigt illustreret med Jonas Sonnes skæve og humoristiske streg. Bogen egner sig glimrende til højtlæsning for børn fra cirka 7 år og opefter. De spændende og ofte ret sjove historier gør den ideel til fælles- læsning i familien. Trænede læsere kan fordybe sig i de vilde historier én ad gangen. Hver fortælling står alene og kan læses uafhængigt, hvilket gør bogen velegnet til at hoppe rundt i.

Bogen kan bruges i undervisningssammenhæng i fag som historie, dansk og samfundsfag. Hver fortælling kan være udgangspunkt for samtaler om at tænke og drømme anderledes, om mod, kreativitet og historiske personligheder.

Alderangivelse
Fra ca. 8 år
Udgivelsesdato
1. oktober 2025
ISBN
9788740090895
Antal sider
192
Format
Hardback
Nye BØGER
Nyt på IBBY BLOGGEN
Hæder og priser

IBBY Danmark indstiller Signe Kjær og Adam O. til Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA)

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
ALMA 2027 2.0_ny
Nyt fra IBBY Danmark

Vagn Plenge tildeles æresmedlemskab i IBBY International

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Hæder og priser, Nyt fra IBBY Danmark

Årets vigtigste (og måske eneste) børnelitterære formidlerpris

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BOGANMELDELSER
9788702432114
9788702432114

Bogbotten anmelder

Nordiske Guder & Myter

9788785486257
9788785486257

Bogbotten anmelder

Gamle huse glemmer aldrig

9788785406606
9788785406606

Bogbotten anmelder

Spis ikke bier (Kloge ord fra hunden Chip)

9788702458923_FrontCover
9788702458923_FrontCover

Bogbotten anmelder

Kunsten at score i en campingvogn