Steffen Larsens fire største læseoplevelser i 2024

Privatfoto

Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark, har bedt en lille håndfuld læsere om at se tilbage på 2024s bedste B&U-litterære læseoplevelser. I dette første indlæg er det Steffen Larsen, som nærmest ikke behøver yderligere introduktion, hvis man går op i børne- og ungdomslitteratur.

Steffen Larsen har i flere år anmeldt bøger for Politiken, han har holdt utallige foredrag og skrevet både anmeldelser og artikler for fagbladet Børn og Bøger. Her anbefaler han fire store læseoplevelser fra 2024.

Forsiden til Vores fugl

Vores fugl

af anja hitz og anna margrethe kjærgaard (ill.)

ABC FORLAG

Jeg er en lille fyr med hale og opstoppernæse. Det går nok, siger han til sin grønne ven og skygge, når døren er låst og nogen er væk og på druk. Vi venter bare. Vi kan tælle fugle i timevis. Og så får vi vores egen. Vi bliver flyvefærdige. Og jeg bliver helt grøn. Det er en smuk og voldsom billedbog, der går lige i hjertekulen. 

Josef Tags store rejse

af Pavel Čech

VILD MASKINE

Et frydefuldt grafisk eventyr om drengen Josef, der skal finde Elsevira, inden det er for sent. Illustrationerne er mesterlige. Vi er nede ved ur-eventyrets rødder hos denne tjekkiske fortæller, der omfavner den centraleuropæisk dunkelhed med lysklar poesi – og et smil. Kig den!

Menneskets bedste ven

af ADAM O

Novelle fra materialet “læseraketten”, oxfam

Adam O. fortæller om David og Jack, som går tur. De er en dreng, som kigger ned i sin telefon, og en hund, som fortæller ham, at der nu kun er en tilbage i Dyrenes Parlament – newfoundlænderen Nanna – som vil ”skåne” menneskeheden fra at blive udryddet af troldene. Stærke sager!

Tavse verdener (1-4)

af BORIS HANSEN

CARLSENPULS, 2021-2024

Hvis Boris Hansen havde skrevet sin serie på engelsk, så ville den allerede være oversat til dansk nu med alle sine 2128 sider. Det her er magisk, mageløst og målløst. Vi er i en verden, hvor man kan ”rejse” ind i bøgerne, hvor dumhed og grådighed hersker, og ingen er helt, hvad de giver sig ud for. Verdensklasse!

Nyt på IBBY BLOGGEN
Stafetten

Stafetten: Katrine Louise Jakobsen

Af Christian Bach og Katrine Louise Jakobsen
Nyt fra IBBY Danmark

Bogbotten skal videreudvikles

Af Christian Bach
Anbefalinger

Anna Karlskov Skyggebjergs største læseoplevelser i 2024

Af Anna Karlskov Skyggebjerg
Interview

Bogåret, der gik: Lene Ewald Hesel

Af Lene Ewald Hesel og Christian Bach
Nye BOGANMELDELSER
Tigerens striber
Tigerens striber

Bogbotten anmelder

Tigerens striber og andre historier

Mig og mit monster
Mig og mit monster

Bogbotten anmelder

Mig og mit monster

Forsiden til Cafeen i kanten af skoven
Forsiden til Cafeen i kanten af skoven

Bogbotten anmelder

Cafeen i kanten af skoven

Forsiden til Margrethe Vestager fortæller om politik
Forsiden til Margrethe Vestager fortæller om politik

Bogbotten anmelder

Margrethe Vestager fortæller om politik, magt og stemmer, der tæller

Nye BØGER