Bogbotten anmelder

Titan – Mørkets fæstning og Fantasia

AF Per Østergaard
Illustreret af Lau Frank
Portrætfoto af Kristine Thillemann Nielsen

”Titan er en superhelt, der kæmper mod det onde. Han har en enorm styrke, og han kan med en magisk ring vokse sig større, hvis der er brug for det. Titan bor i byen Lykkeholm. Han bor øverst oppe i en enorm skyskraber. Herfra kan han se ud over byen og altid være klar til at hjælpe.”

Sådan begynder Per Østergaard sine letlæsningsbøger om Titan. En ægte superhelt. En superhelt, der redder samfundet fra den onde skurk Doktor Grum. Doktor Grum er både ond og genial og er Titans værste fjende.

Der findes indtil videre to bøger i serien om Titan, og i begge bøger får vi en intro til, hvem Titan er, hvilket gør at begge bøger kan læses uafhængig af hinanden.

I Mørkets Fæstning er Doktor Grum ved at fælde skovens træer med sin Skovknuser 3000, og i Fantasia har Doktor Grum overtaget forlystelsesparkens karruseller og holdt alle som gidsler oppe i forlystelserne. Som den ægte helt, Titan er, redder han henholdsvis skoven og alle menneskerne i forlystelsesparken, men desværre slipper Doktor Grum væk hver gang.

Per Østergaard har skrevet en let og overskuelig historie, der for den nye læser er nem at læse og forstå. Med et lix-tal på 14 er bogen bygget op med korte sætninger og ord, der er af mellemsvær karakter. Dog er historierne af så simpel grad og opbygning, at de ikke indeholder meget spænding og nogen form for overraskelser, hvilket er synd.

Lau Frank har illustreret begge bøger med tegninger, der er farverige og pryder alle sider til højre i bogen, mens teksten står på venstre side. Tegningerne følger historien og indeholder en stemning af fart, temperament og action, hvilket gør noget rigtig godt for historiens lidt tynde indhold.

Titan – Mørkets fæstning
Titan – Mørkets fæstning
Titan – Mørkets fæstning

Titan – Mørkets fæstning

Titan – Fantasia
Titan – Fantasia
Titan – Fantasia

Titan – Fantasia

Nye BOGANMELDELSER
9788702438123
9788702438123

Bogbotten anmelder

Landet uden skyer (2) – Regnmageren

9788702446593
9788702446593

Bogbotten anmelder

Læs selv Jasseminho – En ny sport

9788727277448
9788727277448

Bogbotten anmelder

Bare numser i badeland

9788702364378
9788702364378

Bogbotten anmelder

Historien om ingen

Nyt på IBBY BLOGGEN
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Design uden navn (1)
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Mindeord om Torben Weinreich

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nyt fra IBBY Danmark

Her er de nominerede til Klods Hans-prisen 2025

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER