Der er efterhånden rigtig mange bøger om hunden Ib. Alle små, firkantede og med ganske korte hverdagsfortællinger om Ib, hans venner og deres oplevelser.
De henvender sig til de 2-4-årige børn, men til forskel fra mange andre småbørnsbøger er der både humor, et nutidigt sprog og en illustrator, nemlig Rasmus Bregnhøj, der tegner uforligneligt.
I Ib reparerer cyklen for en gås er Ib ude at cykle. Så hører han en gås, der cykler bag ham. Den kan ikke overhale, fordi ringeklokken ikke virker. Ib reparerer ringeklokken, men nu vil gåsen ikke overhale. Den vil hellere følges.
I Ib lægger risten på plads redder Ib sammen med Fauzia en lille kattekilling op fra en rist. Det er ikke nogen sindsoprivende handling, men der er en fin morale: Hvis man er bange (og er en kattekilling), så kradser man. Hvis man ikke er bange, så kradser man ikke.
Så kort, så venligt og med et smukt dannelsespotentiale serveres disse Ib-historier. Det er nutidige fortællinger, hvor børn kan genkende handlingen fra deres eget børneliv. De møder de yngste læsere i øjenhøjde og viser, at der ikke behøver ske ret meget, før det bliver en god fortælling.
Tak for det, Ib. Og tak til Peter Nordahl og Rasmus Bregnhøj for endnu et par fine hverdagsfortællinger til de yngste.














