Bogbotten anmelder

Det døde land (3) – Gudløs

Portræt af Bodil Christensen

Gudløs er bind tre i serien om Det døde land af Josefine Ottesen. Det er en genudgivelse. Serien udkom første gang fra 2008 og frem, og nu har den fået ny forside og nyt forlag, – men indholdet er det samme. Josefine Ottesen skriver selv i forordet:

For mig blev genren (red. den mørke dystopiske fantasy, sci-fi) en åbning til min egen frygt for, at vi mennesker mister kontrollen over vores egen teknologi, at vi farer vild i videnskabens utrættelige søgen efter at tage og skabe liv, og at fordi vi KAN, SKAL vi også. For hvornår er vi ikke længere mennesker? Hvornår er vi programmerede organiske maskiner? Og hvad så med kærligheden? Alt sammen spørgsmål, jeg havde brug for at finde svar på, for selv at finde ro.”

Gudløs er sidste bind i serien. Og ja, man skal have læst de to foregående bind, hvis man vil give sig i kast med dette bind tre.

Forsiden er opdateret i en ny version, det er fortsat Emil Landgreen, der er illustrator, helt som i 2011-versionen, men her er der mere udsigt til de store vidder. Jonah ligger på den øde jord, hvor gribbe? svæver rundt om ham. Der er blå himmel, og der er ruiner i det fjerne. Måske ender det godt? Måske.

Josefine Ottesen skriver så rammende, så fængende og med så stor sans for sproglig præcision, at det er en fornøjelser at læse med. Det kan anbefales at begynde med Golak. Så Genfødt og så ligger Gudløs der.

Forsiden til Det døde land (3) – Gudløs
Forsiden til Det døde land (3) – Gudløs
Forsiden til Det døde land (3) – Gudløs

Det døde land (3) – Gudløs

Nye BOGANMELDELSER
cv_Kroppen.indd
cv_Kroppen.indd

Bogbotten anmelder

Små og store fakta om kroppen

9788776382070
9788776382070

Bogbotten anmelder

I edderkoppens spind

9788762747005
9788762747005

Bogbotten anmelder

Fem hjerter

9788785406095
9788785406095

Bogbotten anmelder

Den dag farverne fik nye venner

Nyt på IBBY BLOGGEN
Hæder og priser, Nyt fra IBBY Danmark

Årets vigtigste (og måske eneste) børnelitterære formidlerpris

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
576229375_1587968772570657_5606467293573738516_n
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Design uden navn (1)
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER