Bogbotten anmelder

Der var engang et eventyr

Portræt af Bodil Christensen

Der er ni nye eventyr i Lars Daneskovs eventyrsamling Der var engang et eventyr.

Det er nye, humoristiske, overraskende eventyr fortalt i et nutidigt sprog med kvikke replikker. De ni eventyr indledes eksempelvis sådan: “Der var engang en konge, som levede lykkeligt til sine dages ende” og “Der var engang en prinsesse, der boede i verdens lykkeligste land.” Eller “Der var engang en gang og også både et køkken og en stude og nok et lille wc og måske endda et enkelt værelse” og “Der var engang en skønjomfru, som ven nok var noget af det hæsligste, man overhovedet kan forestille sig.”

Så har man en god fornemmelse af, at eventyrgenren udfordres samtidig med, at der skrives ind i genren. Eventyrene slutter ikke alle med “De levede lykkeligt til…” men kan slutte med “Imens levede prinsessen og Johnny lykkeligt til deres dages ende i verdens lykkeligste land med varme hænder, store ører og fugtige lommetørklæder.”

Det er en perfekt samling eventyr til oplæsning i indskolingsklasserne. Det er også eventyr, der passer fremragende til en godnathistorie.

Lars Daneskov skriver med overskud og sikker sproglig sans for oplæsningens ramme. Der er illustrationer af Thomas Hjorthaab, men de fylder ikke i bogen. Til gengæld er det fremragende for oplæseren, at der er indsat mørkgrå skilleblade mellem eventyrene. Så er det nemt at navigere i bogen – også uden at gøre brug af et bogmærke.

 

9788785486004
9788785486004
9788785486004

Der var engang et eventyr

Nye BOGANMELDELSER
cover-24651
cover-24651

Bogbotten anmelder

Farman og Supersonny

9788727316802
9788727316802

Bogbotten anmelder

Bent Isager-Nielsen fortæller om overvågning, afhøring og DNA-spor

9788776271824
9788776271824

Bogbotten anmelder

Selma gør det så godt hun kan

cover-24742
cover-24742

Bogbotten anmelder

Jeg flår dig i småstykker

Nyt på IBBY BLOGGEN
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Skærmbillede 2026-06-07 114952
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
strid og raaberg
Nyt fra IBBY Danmark

Mindeord om Torben Weinreich

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BØGER