Sallys far bander (… ad helvede til)

Forlaget skriver

Sally er i zoologisk have med far og lillebror Eddie. Det er en god dag, og de ser en hel masse dyr. Og far fortæller igen en af sine historier, som det er lidt svært at tro på.

Nu vil Sally i Tivoli, men far siger, at det er dyrt. Man skal jo både have billetter og turpas og popcorn og alt muligt andet. Men hvad gør de så? Far mener, at Sally og Eddie må finde et arbejde for at tjene penge, men hvordan kan de det, når Sally går i 1. klasse, og Eddie i børnehave?

Så fortæller far om dengang, han som baby måtte arbejde rigtig hårdt, men det er vist igen en af de historier, som det er lidt svært at tro på.

Sally synes, det lyder grimt, når man bander, men så får hun en idé. Far er heldigvis slem til at bande, ja han bander faktisk ad helvede til, så hun laver en bandekasse, og nu koster det pludselig fem kroner, hver gang man bander. Så kan de samle penge, så de kan komme i Tivoli.

I begyndelsen går det godt, for både far og mor bander, men pludselig kommer der ikke flere penge i kassen. De er nemlig holdt op med at bande, så nu er der ikke penge nok. Kan du regne ud, hvordan det alligevel lykkes Sally at komme i Tivoli med mor, far og Eddie? Ellers læs historien, og se, hvordan eder og forbandelser bliver til kolde kontanter.

Alderangivelse
Fra ca. 4 år
Udgivelsesdato
22. juli 2017
ISBN
9788740617054
Antal sider
36
Format
Hardback
Grafisk tilrettelæggelse

I samme serie

Flere bøger ...

Recent Book
Nye BØGER
9788702458671
9788702458664
Nyt på IBBY BLOGGEN
IBBY Salon, Nyt fra IBBY Danmark

Børn og unges demokratiske dannelse handler om læsning

Af Johanne Pasgaard
Skærmbillede 2026-06-07 114952
Hæder og priser

Kathrine Assels og Cecilie Eken nomineres til Outstanding Books for Young People with Disabilities 2027

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Hæder og priser

Hanne Dagmar Raaberg og Jakob Martin Strid nomineres til IBBY Honour List 2026

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
strid og raaberg
Nyt fra IBBY Danmark

Mindeord om Torben Weinreich

Af Selskabet for Børnelitteratur, IBBY Danmark
Nye BOGANMELDELSER
cover-24651
cover-24651

Bogbotten anmelder

Farman og Supersonny

9788727316802
9788727316802

Bogbotten anmelder

Bent Isager-Nielsen fortæller om overvågning, afhøring og DNA-spor

9788776271824
9788776271824

Bogbotten anmelder

Selma gør det så godt hun kan

cover-24742
cover-24742

Bogbotten anmelder

Jeg flår dig i småstykker